Výstava - Krajina tichá

24.01.2022

Krajina kolem nás skýtá nespočet námětů, které si přímo říkají o fotografii. Své o tom ví horský průvodce a fotograf Ondřej Brůha, kterému učarovala krajinářská fotografie v panoramatickém provedení. Na výstavě, kterou můžete zhlédnout v minigalerii Centra FotoŠkoda od 24. 1. do 12. 2. 2022, tak můžete najít řadu míst z českých luhů a hájů, které možná znáte, ale z jiného pohledu.

Slovo autora

Co to je fotografie? Většinu lidí napadne, že to je záznam okamžiku na dvojrozměrné médium (obrazovku, papír apod.). Ovšem je toto pravda? Fotografie je ve skutečnosti záznam vývoje scény během doby expozice. Tedy jde o záznam čtyřrozměrné reality (3prostorové dimenze a 1 časová) na dvojrozměrné médium.

Fotografické žánry jsou různé. Ale jedno mají společné - totiž umění použití expozice tak, aby se výsledný fotografický záznam přiblížil autorově představě o fotografii. Když fotíme abstraktní fotografie, tak nám o reálnou složku fotky tolik nejde. Když fotíme krajinu, tak tomu je naopak.

Fotografie je báseň napsaná světlem za pomoci fyzikálních zákonů.

Ke konci roku 2020 jsem vyfotografoval svou první pořádnější krajinářkou fotografii. Myslím, že to bylo u Pančavského vodopádu v Krkonoších. A tam mě chytla krajinařina, zvlášť panoramatická. Všechny fotografie na této výstavě jsou vyfotografovány panoramaticky, často v několika expozičních vrstvách a s použitím dalších technik, výsledné fotky jsou často skládány z desítek fotografií. K focení používám mimo jiné objektivy Tamron.

Kam jsem se za ten rok fotografování krajiny dostal? Posuďte sami!

Výstava je prodejní, cena jedné fotografie je 990 Kč.

Odkaz na web fotoskoda.cz